Pnzgyi oktatsi program

Trtnete

penz 2008-ban 30 iskola, kztk a Katedra Kzpiskola is plyzott s csatlakozott a Magyar Nemzeti Bank ltal meghirdetett Pnzgyi Oktatsi programhoz. Iskolnk kt tanra, Dtri Csaba s Szijrt Sndor kezdte el a trzsanyag oktatst, mikzben a tants sorn sszegyjttt tapasztalataikat, mdost javaslataikat eljuttattk a programot mkdtet alaptvnyhoz. 2009-ben ismt plyzott iskolnk, s ezzel jogosultak lettnk arra, hogy csatlakozzunk a Pnzirnyt Iskolahlzathoz. Ez egy hrom vre szl cm, amely ktelezettsgekkel is jr.

Ezek a kvetkezk:
  • Vllaljuk iskolnkban a pnzgyi tudatossg, illetve az arra val nevels programjnak bevezetst.
  • Az intzmnynk aktv kapcsolatot tart fenn a gazdasgi/pnzgyi tudatossg fejlesztsrt tevkenyked civil vagy szakmai szervezetekkel, intzmnyekkel.
  • A Nat kiemelt feladatai kzl a program megvalstsa sorn vllaljuk a gazdasgi nevels, illetve a kulcskompetencik kzl a kezdemnyezkszsg s vllalkozi kompetencia fejlesztst, ezen bell nagy hangslyt helyeznk a pnzgyi/fogyaszti kultra elterjesztsre.
  • Az oktat-nevel munkban treksznk a gyakorlati tevkenysgek kpzsben trtn integrlsra s a helyi kzssg lethez kapcsold tevkenysgekre.
  • A gazdasgi nevelst tanrn s/vagy iskoln kvli tanulsi szntren is megvalstjuk.

Oktats

Iskolnkban az elz vekben elssorban szakkr keretein bell valsult meg a program oktatsa. 2010-es tanvtl a fldrajz tantrgyba integrlva trtnik a kpzs. Az iskola tbbi tanulja kisebb raszmban s letkori sajtossgainak megfelelen fldrajz, trtnelem, trsadalomismeret, illetve osztlyfnki rn ismerkedhet a gazdasg legfontosabb krdseivel.

Esemnyek

Immr hagyomnny vlik beiskolzsi idszakban, hogy nylt napjainkon a szlk s gyermekeik is bekapcsoldhatnak a pnzgyi oktatsba. Jtkos formban ismerkedhetnek meg a Pnzgyi Oktatsi Program clkitzseivel, s egy maradand lmny birtokval a tarsolyukban tvozhatnak. Nagyon sokan a felvtelt nyert dikok kzl ksbb is emlegetik, milyen j volt egy kicsit ms formban is tanulni.

2010 tavaszn a Diknapon az rdekldk az oktatsi program tbbszerepls (multiplayer) gazdasgi jtkaival ismerkedhettek. Ezek elssorban arra a clra kszltek, hogy iskolatermi krnyezetben, egy oktat vezetsvel s felgyeletvel lehessen jtszani. Termszetesen brki hasznlhatja ket, de rdemes fejben tartani, hogy ez csupn egy szituci, ami a vals letet csak megkzelti, modellezi. A dikok s tanraik is nagyon jl reztk magukat s a csoki-djakrt "ksig men" harcot folytattak.

Eredmnyek

Balzs Dniel 12.b osztlyos tanul 2009-2010-es tanvben a MNB ltal meghirdetett "Tzsdejtkban" egyni 3. helyezst rt el.

Pnzirnyt iskolahlzat

A gazdasgi letben -azaz a mindennapok sorn-, llandan dntseket kell hoznunk. Ebben a bonyolult vilgban mindenki szeretne minl jobban eligazodni. ppen ezrt a gazdasgi nevelst kiemelten fontosnak tartjuk az iskolban. A gazdasgi s vllalkozsi ismeretek oktatsnak clja s lnyege, hogy megrtessk az alapfogalmakat s alapsszefggseket. A vals szitucik s dntsek modellezsvel keltjk fel dikjaink rdekldst, ezltal jtkos formban trtnik a kszsgfejleszts. Az gy megszerzett sikerlmny birtokban a gazdasgi folyamatok mlyebb megismerse is knnyebb vlik a fiatalok szmra.

A fenti clok megvalstsra hozta ltre a MNB a Pnzirnyt Iskolahlzatot.

Ehhez iskolnk is csatlakozott 2008-ban, mert a program ltrehozi ltal megfogalmazott clok (lsd www.penziskola.hu) teljes mrtkben megfelelnek iskolnk kpzsi, nevelsi cljainak. Olyan llampolgrokat szeretnnk tjukra bocstani, akik a XXI. szzad elvrsainak megfelelen kpesek nll ismeretszerzsre s az gy megszerzett tuds birtokban felels dntseket tudnak hozni sajt s krnyezetk boldogulsa rdekben.